Školský vzdelávací program
Materská škola, Hlavná 1, Pohronská Polhora
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
Názov školského vzdelávacieho programu (ŠkVP):
NÁDEJÁČIK
Stupeň vzdelania:
predprimárne vzdelanie
Dĺžka štúdia:
1- 4 roky
Formy výchovy a vzdelávania:
celodenná
Vyučovací jazyk:
slovenský
Prerokovaný v pedagogickej rade:
19.9.2022
Prerokovaný v rade školy:
13.10.2022
Schválený riaditeľkou školy:
20.9.2022
Vydaný dňa:
13.10.2022
OBSAH
1 Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania materskej školy............................................................................................. 3
2 Zameranie materskej školy......................................................................................................................................................... 3
3 Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania............................................................................................. ....................... 5
4 Učebné osnovy............................................................................................................................................................................. 5
5 Hodnotenie detí........................................................................................................................................................................... 7
Zoznam príloh..................................................................................................................................................................................... 8
1 Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania materskej školy
Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania v materskej škole sme sformulovali v súlade:
-
s cieľmi výchovy a vzdelávania ustanovenými v školskom zákone;
-
so všeobecnými cieľmi ustanovenými v Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v materských školách;
-
s cieľmi koncepčného zámeru školy;
-
s potrebami a záujmami detí a ich zákonných zástupcov, tiež pedagogických zamestnancov.
Poslanie materskej školy podporuje osobnostný rozvoj samostatnej a zdravo sebavedomej individuality každého dieťaťa po všetkých jeho stránkach a tým ho pripravuje pre školu i pre úspešný život v spoločnosti.
Ciele sú formulované vo vzťahu k osobnostnému rozvoju detí:
-
Deti sa budú rozhodovať pre pozitívne postoje a vzorce správania sa k ochrane a tvorbe životného prostredia a budú sa opierať o životné a prírodné prostredie ako zdroj učenia sa.
-
Deti budú mať povedomie o regióne, v ktorom žijú, úctu ku kultúrnym hodnotám a budú prejavovať multikultúrnu toleranciu.
-
Deti budú s radosťou objavovať nové poznatky - matematické, prírodovedné, budú samé hľadať súvislosti, tvoriť si vlastné názory a samé prichádzať k riešeniu problémov.
-
Deti budú primerane veku niesť zodpovednosť za svoje vzdelávanie, budú spoznávať svoje možnosti a utvoria si počiatky sebahodnotiacich schopností.
2 Zameranie materskej školy
Vízia materskej školy:
“V našej materskej škole každé dieťa prežije šťastné detstvo s hodnotnými skúsenosťami”.
Materská škola je súčasťou spojenej školy s troma organizačnými zložkami: základná škola, materská škola a základná umelecká škola. Je umiestnená v samostatnej budove na prízemí spoločného areálu spojenej školy. Školský dvor je rozsiahly a poskytuje rozličné možnosti užitočného trávenia pobytu vonku detí navštevujúcich spojenú školu. Za budovou materskej školy je samostatné ihrisko určené predovšetkým pre deti materskej školy. V ďalších častiach sa nachádza multifunkčné ihrisko, ďalšie detské ihrisko, školský hospodársky dvor, kvetinovo-bylinkové záhrady, dažďová záhrada, rastú tu rôzne druhy ihličnatých aj listnatých stromov. To všetko umožňuje deťom plnohodnotne tráviť veľa času v rámci výchovno-vzdelávacích aktivít práve vonku.
Vekové zloženie tried je heterogénne, poskytuje prirodzenejší, dynamickejší spôsob prežívania dňa počas denného pobytu. Tiež dáva deťom viac možností vzájomného učenia sa a zažívania rôznorodých sociálnych situácii.
Zvýšenú pozornosť v materskej škole venujeme enviromentálnej výchove prostredníctvom zapojenia sa do rôznych projektov. Prvým z nich je projekt “Recyklohry”, do ktorého sa materská škola pridala už v roku 2010. Prostredníctvom neho si deti utvárajú povedomie o triedení odpadov. Druhým projektom je “Zelená škola”, nakoľko dňa 26.6.2022 spojená škola splnila podmienky na udelenie titulu Zelená škola a získala tak medzinárodný certifikát s platnosťou do augusta 2024. Prioritou bolo zvýšiť podiel hodín výchovno-vzdelávacej činnosti strávených práve v exteriéri školy.
Výchovu a vzdelávanie obohacujeme tiež o regionálne prvky. Ľudovú slovesnoť, tradície a zvyky prezentujeme aj na verejnosti, napríklad prostredníctvom detského súboru “Materáčik”. Deti zoznamujeme nielen s tradíciami a zvykmi obce, ale približujeme im Mikroregión Muránska planina cez výchovno-vzdelávacie aktivity, turistické vychádzky, či pravidelné zapájanie sa do výtvarnej regionálnej súťaže “MAS očami detí” a podobne.
Pretože materskú školu navštevujú aj deti zo špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) a aj deti so sociálne znevýhodneného prostredia, realizujeme výchovno-preventívny program „Srdce na dlani“, čím podporujeme prosociálne cítenie a multikultúrnu toleranciu detí. Výchovno-vzdelávacie problémy riešime v inkluzívnom tíme vďaka národnému projektu “Pomáhajúce profesie v edukácií žiakov a detí II” zameraný na podporu inkluzívneho vzdelávania.
Záleží nám na tom, aby deti ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie, boli čo najlepšie pripravené na plnenie školských povinností v základnej škole. Tiež, aby sa v ich veku postupne začali budovať počiatočné schopnosti samostatne vyhľadávať informácie, riešiť problémy, hľadať súvislosti, tvoriť si vlastné názory a vedieť ich obhájiť s ohľadom na ich pracovné tempo, či možnosť voľby, zaraďujeme pre nich pravidelne jedenkrát týždenne realizáciu Daltonského bloku.
S kvalitnou prípravou na vstup do školy úzko súvisí taktiež Hejného metóda, ktorú implementujeme do nášho výchovno-vzdelávacieho procesu, čím podporujeme to, aby dieťa objavovalo matematický svet samo a s radosťou. Učiteľky materskej školy v tejto oblasti absolvovali vzdelávania určené pre predškolský vek.
Do blízkej budúcnosti chceme deťom poskytovať viac možností hodnotenia seba samého začleňovaním vhodných stratégií.
Osobitosti výchovy a vzdelávania detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania
Všetkým deťom je poskytovaný rovnaký prístup k vzdelávaniu, majú zabezpečené rovnaké podporné služby a rovnaký prístup. Na zabezpečení konkrétnych potrieb detí so ŠVVP (deti so zdravotným znevýhodnením, deti so sociálne znevýhodneného prostredia, ale aj deti s nadaním) intenzívne kooperuje inkluzívny tím: školský psychológ, asistent učiteľa, triedne učiteľky, pričom spolupracujú a komunikujú aj s rodičmi týchto detí. Poskytovanie komplexných služieb pre deti so ŠVVP koordinuje školský psychológ, komunikuje so zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie a pod. Učiteľky vykonávajú pedagogickú diagnostiku a v spolupráci s asistentom učiteľa pristupujú k týmto deťom individuálne a zabezpečujú im zmysluplný individuálny rozvoj.
Vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením formou školskej integrácie sa uskutočňuje v triedach spolu s ostatnými deťmi podľa individuálneho vzdelávacieho programu (IVP), ak je to potrebné. Pri tvorbe IVP sa vychádza zo záverov a odporúčaní uvedených v správach z diagnostického vyšetrenia príslušného centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo príslušného centra špeciálno-pedagogického poradenstva zaradeného do siete škôl a školských zariadení, s prihliadnutím na podmienky materskej školy. IVP pre deti so zdravotným znevýhodnením vypracúvajú školský špeciálny pedagóg v súčinnosti s riaditeľkou školy.
3 Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania
Dĺžka dochádzky do materskej školy môže byť niekoľkoročná (1 – 4 roky). Povinné predprimárne vzdelávanie trvá jeden školský rok. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahne školskú spôsobilosť, bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania jeden školský rok za podmienok ustanovených v zákone.
Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje dennou formou ako celodenná, v prípade záujmu rodičov sa poskytuje aj poldenná forma. Denná forma sa môže uskutočňovať v konkrétnych prípadoch aj ako dištančná. Rodičia majú tiež možnosť adaptačného pobytu dieťaťa v MŠ.
4 Učebné osnovy
Učebné osnovy v Školskom vzdelávacom programe (ŠkVP) Nádejáčik sú koncipované v podobe 10 rámcových obsahových celkov. Plynule na seba nadväzujú a členia sa na témy. Časová realizácia obsahu tém je uvedená len orientačne. Možno ju prispôsobiť aktuálnej situácii a potrebám detí.
Návrh rámcových obsahových celkov ŠkVP Nádejáčik:
Názov obsahového celku
Názov témy
Časové obdobie
IX. V materskej škole
a jej okolí
Vitajte v materskej škole
5 týždňov
Toto som ja a moji kamaráti
Predmety dennej potreby a stolovanie
Môj rodný kraj
Keď vyrastiem, budem...
X. V jesennej záhrade
Farebná jeseň
3 týždne
Oberaj, ovocie oberaj
Bezpečne na ceste k starej mame
XI. Žijeme zdravo
Jedzme veľa zeleniny, obsahuje vitamíny
4 týždne
Odkiaľ máme potraviny a suroviny?
Vyberáme si zdravé jedlá
Ja a moje telo
XII. Vianočný čas
Sviatočný a všedný deň
3 týždne
Vianočná hviezda a vesmír
Vianočné zvyky a tradície
I. Zimné radovánky
Neživá príroda
3 týždne
Starostlivosť o zvieratá a vtáky v zime
Zimné športy
II. Zdravie, radosť, veselie
Fašiangové ľudové zvyky
4 týždne
Farebný karneval
Ako šašo ochorel
Dopravné prostriedky
III. Jar k nám prišla
V krajine rozprávok
4 týždne
Príroda sa prebúdza
Semienko sa zobudilo
Sviatky jari - veľkonočné zvyky
IV. Chránime našu Zem
V krajine kvetov
4 týždne
Liečivé bylinky
Objavujeme a chránime les
Voľne žijúce zvieratá
V. Starostlivosť o rodinu
Moja rodina
4 týždne
Premeny počasia
Na gazdovskom dvore
Zvieratá a ich mláďatá
VI. Leto volá, poď sa hrať!
Deti sveta a ich hry
4 týždne
Vodné kráľovstvo
Hmyz na lúke
Cestujeme po Slovensku
Učebné osnovy sa nachádzajú v Prílohe 1.
Učebné osnovy obsahujú:
-
Charakteristiku obsahového celku;
-
Vzdelávacie štandardy;
-
Učebné stratégie a metódy výchovno-vzdelávacej činnosti;
-
Odporúčané učebné zdroje;
-
Metódy a prostriedky hodnotenia.
Charakteristika obsahových celkov je rámcovo rozpracovaná prostredníctvom všetkých vzdelávacích oblastí.
Vzdelávacie štandardy sú v učebných osnovách rozdiferencované do troch skupín:
A/ Vzdelávacie štandardy úzko viazané na obsahové celky.
B/ Vzdelávacie štandardy voliteľné učiteľkou.
C/ Vzdelávacie štandardy dosahované celoročne bez potreby ich cieleného plánovania vo vzdelávacích aktivitách.
Učebné stratégie a metódy výchovno-vzdelávacej činnosti majú odporúčací charakter. Sú formulované ako spoločný postup, vychádzajú z reálnych potrieb a možností detí tak, aby boli zabezpečené podmienky pre ich aktívne a zmysluplné učenie sa. Nechávajú priestor na slobodný výber pri plánovaní výchovno-vzdelávacej činnosti učiteľkami v triede.
Odporúčané učebné zdroje predstavujú zdroj informácií pre deti a učiteľky. Sú navrhované podľa podmienok a možností materskej školy.
Metódy a prostriedky hodnotenia aj dosahovania/dosiahnutia výkonových štandardov konkrétnych obsahových celkov vymedzujú cesty a spôsoby overovania ich dosahovania a dosiahnutia.
Princípy plánovania výchovno-vzdelávacej činnosti podľa školského vzdelávacieho programu
-
Zdravotné cvičenia sa realizujú denne a sú premyslene naplánované.
-
Dominuje aktívne učenie sa pred pasívnym.
-
Dbá sa na vyváženosť zamerania činností podľa vzdelávacích oblastí a oblastí rozvoja osobnosti detí.
-
Štandardy viazané na obsahový celok sa musia v plánovaní vyskytnúť minimálne 1 krát.
-
Niektoré štandardy sú voliteľné učiteľkami v triede.
5. Hodnotenie detí
Pedagogickí zamestnanci pedagogicky diagnostikujú individuálny pokrok dieťaťa a vlastné edukačné pôsobenie na dieťa. Rodičom poskytujú informácie o aktuálnych výchovno-vzdelávacích výsledkoch detí, navrhujú skvalitňovanie výchovno-vzdelávacích postupov a individuálnej práce s dieťaťom v jeho problematických oblastiach.
Pedagogickí zamestnanci vykonávajú diagnostiku vstupnú, priebežnú a výstupnú.
Vstupná diagnostika sa realizuje pri nástupe dieťaťa do materskej školy, v priebežnej si učiteľky pravidelne zhromažďujú produkty detskej činnosti a hodnotia ich, tvoria detské portfóliá. Zároveň si učiteľky vedú vlastné pozorovacie (diagnostické) hárky, do ktorých zaznamenávajú sledovaný pokrok dieťaťa. Pri výstupnej diagnostike sa zisťuje spravidla pripravenosť dieťaťa na vstup do základnej školy alebo aktuálne výchovno-vzdelávacie výsledky detí.
Postupne orientujeme svoju pozornosť viacej smerom k formatívnemu hodnoteniu s použitím stratégií ako sú evaluačné otázky, tvorba hodnotiaceho portfólia, sebahodnotenie dieťaťa.
Budeme pracovať na tom, aby hodnotiace portfólio v materskej škole malo založené každé dieťa počas celej jeho dochádzky do materskej školy.
Hodnotiace portfólio bude obsahovať:
-
Povinné produkty :
– produkty a dokumenty detí: pracovné zošity, pracovné listy, zvolené výtvarné práce a produkty výtvarných a pracovných činností, práce z Daltonského bloku.
-
Voliteľné produkty a dokumenty:
- produkty a dokumenty detí: čo ma baví, čo sa mi páči, vlastné výpovede detí a pod.;
- iné dokumenty: úspechy dieťaťa, čo už viem, príbehy o procese a spôsobe učenia sa a pod.
Ďalšie výtvarné a pracovné produkty detí, pracovné listy sú sústreďované v detských pracovných portfóliách.
ZOZNAM PRÍLOH
PRÍLOHA 1: Učebné osnovy
-